Kütahya Gediz Grabeninde Yapılan Jeotermal Sondajlarda Kuyu Stabilitesi Probleminin Sondaj Sıvısı Yönünden İncelenmesi

Articles & Papers - Mayıs 2015

Özet

Bu sunum, Ege bölgesi Kütahya ili Gediz grabeninde yapılan jeotermal sondajlarda karşılaşılan serpantin formasyonunun geçilmesi sırasında yaşanan kuyu stabilitesi problemlerini çözmek amacıyla yapılan saha ve laboratuvar çalışmalarını kapsamaktadır.

Volkanik bir kayaç olan serpantin, sondajı sırasında kuyu stabilitesinde büyük sıkıntılar yaşatmaktadır. Yıkılma ve dağılma problemleri kuyu içindeki stabiliteyi bozmakta, yıkılan malzemelerin taşınması ve temizliği konusunda problemler yaşanmaktadır. Bu problemler sondaj dizisinin tork almasına, basınç yükselmelerine, takım sıkışması ve kuyu kaybına kadar giden ciddi sıkıntılara yol açmaktadır.

Bu problemleri minimuma indirmek amacıyla geliştirilen STIFF-DRILL D sondaj sıvısı,serpantinli kısımda başarı ile kullanılmış, koruma borusu bu formasyonun bitimine sıkıntısız indirilmiştir. Yüksek performanslı sondaj sıvısı kategorisinde değerlendirilen STIFF-DRILL D sondaj sıvısı; içeriğindeki formasyon güçlendirici özel kimyasallar sayesinde, sıkıntı yaşanan serpantin formasyonunun stabil tutulmasına katkı sağlamaktadır. İçeriğindeki özel polimerler sistemin su kaybını, kek kalitesini ve polimer kaplama inhibisyonunu etkin bir şekilde kontrol ederek formasyonun şişme, dağılma ve yıkılma potansiyelini minimuma indirmektedir. Bu uygulamada, sondaj dizisi ve koruma borusu ile formasyon arasındaki sürtünmelerden dolayı oluşan tork değerlerini ve ağırlık almaları en aza indirmek amacıyla özel katı ve sıvı kayganlaştırıcılar kullanılmıştır. Geliştirilen sıvı sisteminde kesinti taşıma kapasitesini optimum seviyede tutmak için reolojik özellikleri düzenleyen ve kesintileri enkapsüle ederek yüzeye dağılmadan orjinal boyutlarında taşınmasını sağlayan polimerler de kullanılmıştır. Bu sunumda sondaj sırasında yaşanan problemler, çözüm yöntemleri, formasyon güçlendirme, tork ve ağırlık almaları azaltan tapa tasarımları ayrıntılı olarak anlatılacaktır.

Tam Sürümü Edinin